1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Financial Life Testimonies

PDF Print E-mail

Zaina Mringo
Nilikuwa na matatizo katika maisha yangu ya kifedha. Kwa
sababu nilikuwa nikitegemea familia  yangu kwa  kila  kitu.
Sikuweza hata kujitunza mwenyewe,  ili  bidii  niombe  kila
kitu  nilichohitaji  kutoka  kwa  familia yangu,  na  nilikuwa
nimechoka maisha  niliyokuwa  nikuishi. 

Lakini  nilipokaribishwa  kuja   katika   Kanisa  la   Universal   la  Ufalme  wa Mungu,   nilijifunza    jinsi  ya   kutumia   imani   yangu   na kuiweka katika  matendo  kwa  kufuata  mafundisho  niliyoyapokea katika  mnyororo  wa maombi   wa   Jumapili   saa  4:00  asubuhi. Sasa  ninafanya   kazi na  ninaweza   kujitunza mwenyewe, sitegemei  tena  familia  yangu. Na  leo  maisha  yangu yamebadilika  kabisa!






My name is Antonia Lekule, when 2011 began I was having a problem with the registration of my business but I decided to use my faith upon the word of God in the Universal Church of the Kingdom of God and today my business is registered and also all the products which i work with as well and my business is growing everyday, I have more than 1000 distributers working in my company only in Dar es Salaam. God blessed me in the Universal Church of the Kingdom of God!



My name is Leah Enoch Mrina, when 2011 began i was having a problem in my finances and in my workplace but I decided to use my faith in the word of God at the Universal Church of the Kingdom of God and now I have received a bonus 3 times the amount of my salary and all the problems in my workplace are finished. I bless the day I came to the Universal church of the Kingdom of God!

 

Today's Quote

“Faith is not the belief that God will do what you want. It is the belief that God will do what is right.”

Max Lucado

Weekly Messages


Name:

Email: